Jak ręcznie wyprać dywan ?

Dywany jako ozdoba naszego domu gromadzą mnóstwo zabrudzeń oraz bakterii i samo trzepanie oraz odkurzanie nie wystarczy aby się ich pozbyć.

Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście użycie profesjonalnego sprzętu do czyszczenia dywanów, ale nie zawsze jest taka możliwość. Alternatywą dla tego rozwiązania jest samodzielne, ręczne wypranie dywanu.

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków wysokiej jakości, które przeznaczone są do dywanów oraz wykładzin. Sposób użycia danego środka zawsze znajduje się na opakowaniu. Owe środki dostępne są w supermarketach, sklepach oraz drogeriach.

Domowe sposoby na czyszczenie i wypranie dywanów:

  • Zimą zabrudzony dywan możemy wynieść na niezbyt mokry śnieg i położyć go na nim wierzchnią stroną. Tak położony dywan trzepiemy trzepaczką powtarzając czynność wraz z przeniesieniem dywanu w nowe miejsca na śniegu tak aby śnieg pod dywanem był czysty.
  • Dywan możemy wyczyścić również na sucho za pomocą sody oczyszczonej. Należy posypać nią dywan, zostawić na kilka godzin i odkurzyć. Dywan zostanie odświeżony a nieprzyjemny zapach, który wcześniej się na nim utrzymywał zostanie zneutralizowany.
  • Metoda prania na mokro wymaga użycia letniej wody, czystych ręczników oraz szczoteczki do szorowania. Dywan musi być uprzednio dobrze odkurzony. Następnie zwilżamy wodą te partie dywanu, które są najbardziej poplamione i czekamy ok. 5 minut. Po upływie wyznaczonego czasu czyścimy plamy szczotką (namoczoną w płynie). Kolejno rozkładamy ręczniki papierowe aby wchłonęły nadmiar wilgoci. Po wyschnięciu dywanu ponownie go odkurzamy.
  • Amoniak bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dywanów „sznurkowych”. Należy jednak pamiętać aby nie przemoczyć dywanu.
  • Jeżeli nasz dywan stracił kolor możemy namoczyć szmatkę bawełnianą w roztworze wody i octu po czym przetrzeć nią dywan.