Impregnacja wykładzin oraz dywanów – czym jest i po co się ją stosuję ?

Impregnacja dywanów i wykładzin to nic innego jak zabezpieczenie ich  przed zbyt szybkim zabrudzeniem. Do tego zabiegu nadają się, każdego rodzaju dywany i wykładziny, które narażone są na zabrudzenia.

 

Istnieją dwa rodzaje impregnacji :

 

  1. Fluorochemiczna – dzięki niej dywan czy też wykładzina jest zabezpieczony przed zaplamieniem, a zarazem znacznie łatwiejsze jest jego odkurzanie, pranie czy wywabianie plam. Odpowiednio nałożony środek impregnujący z fluorem osłania pojedyncze nici włókna i tworzy ochronną warstwę. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia nie są w stanie połączyć się z materiałem tak łatwo jak bez zastosowania impregnatu. Producenci dywanów oraz wykładzin stosują ten impregnat jako fabryczne zabezpieczenie, jednak jest on podatny na ścieranie. Po pewnym czasie należy dokonać zabiegu ponownej impregnacji. Zazwyczaj specjalista, który wykonuje czyszczenie dywanu proponuje go jako dodatkową usługę. Podsumowując metoda impregnacji fluorochemicznej  mniej zabezpiecza przed zabrudzeniem a bardziej ułatwia czyszczenie.
  2. Hydrofobowa – ta metoda zabezpiecza materiał przed wniknięciem substancji plamiącej w głąb włókien. Proces ten stosuję w przemyśle włókienniczym do kilkunastu lat. Działa podobnie jak impregnacja fluorochemiczna. Po naniesieniu środka wysycha, a kolejno tworzy barierę ochroną na włóknach powodującą odpychanie wody równocześnie zachowując podstawowe zdolności dyfuzji pary wodnej. Substancje plamiące takie jak wino, soki czy ketchup nie są już w stanie przeniknąć poprzez taką warstwę ochronną. Zabieg ten nie jest najtańszy, ale jest za to bardzo skuteczny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *