Trudne plamy CZ 2.

1

Najpierw zdejmij buty…

Zdarzyć się może każdemu, że świeżo wypastowany but zabrudzi nasz dywan bądź tapicerkę, ale jest na to rada!

Pastę do butów należy usunąć tak aby nie uszkodzić tkaniny i zaprać proszkiem. W przypadku gdy ten sposób nie zdał testu należy przygotować specjalny roztwór wody i alkoholu (2:1), potrzeć tkaninę a następnie spłukać wodą.

Krwawa plama…

Plama krwi jest naprawdę trudna do usunięcia. Istnieje kilka metod ale warto pamiętać, że najłatwiej będzie ją usunąć gdy jest jeszcze świeża.

  • Tkaninę należy moczyć w zimnej wodzie przez 30 minut. Aby usunąć plamę potrzebny będzie roztwór amoniaku (3 łyżki amoniaku na 4 litry wody).
  • Świeżą plamę posypać solą kuchenną i zostawić na ok. godzinę. Spłukać zimną wodą. Starą plamę krwi moczymy w wodzie z solą (proporcje 3 łyżki na litr wody).
  • Stara plama krwi może zostać usunięta również za pomocą wody utlenionej. Kilka kropel polać na plamę, odczekać kilka minut, potrzeć i spłukać zimną wodą.

Pomidorowy dywan…

Sos pomidorowy nie jest zbyt estetyczną dekoracją naszego dywanu, ale możemy pozbyć się go w prosty sposób.

  • W przypadku świeżej plamy należy pamiętać o tym aby usunąć ją niezwłocznie po zauważeniu zbierając nadmiar płynu i przemywając zaplamione miejsce wodą. Aby usunąć starą i zaschniętą plamę najpierw trzeba ją delikatnie zdrapać.
  • Na mniejsze zabrudzenia można zastosować plaster cytryny, który należy umieścić na plamie lub sok z cytryny, którym wystarczy przemyć dywan.
  • Bardziej uporczywą plamę usunąć można za pomocą roztworu: 1 litr ciepłej wody + 1 łyżeczka białego octu winnego + 1 łyżeczka płynu do naczyń.

Spleśniało..

Najważniejsze jest to, iż plama w postaci pleśni nie może być długo utrzymywana. Powinna zostać usunięta jak najszybciej. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać podczas usuwania pleśni jest dokładne odkurzenie powierzchni, na której się znajduje. Bardzo ważne jest aby pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń, które znajdują się w tkaninie.

  • Świeżą plamę należy natrzeć proszkiem lub mydłem i zaprać w gorącej wodzie o temperaturze maksymalnej dla danej tkaniny. Jeżeli pleśń jest dodatkowo tłusta to usunąć ją powinna woda utleniona.
  • Świeże i starsze plamy można usunąć  przy pomocy mieszanki ciepłej wody (1 szklanka) oraz połowy łyżeczki płynu do mycia naczyń. Gotową mieszankę należy umieścić w butelce ze spryskiwaczem i spryskać wybrane miejsca. Pozostawić mieszankę na ok. 10-15 minut po czym energicznie wytrzeć za pomocą gąbki. Po usunięciu pleśni jej resztki usunąć przy pomocy czystej wody, a następnie osuszyć miejsce ręcznikami papierowymi.
  • Szklanka ciepłej wody i dwie łyżki amoniaku pozwolą na zatrzymanie rozprzestrzeniania się pleśni w przyszłości. Taką mieszanką spryskać miejsce, które może być narażone na pleśń i przetrzeć gąbką.
  • Istnieją na rynku również środki do usuwania pleśni, ale należy pamiętać, że mogą zawierać one wybielacze, które są szkodliwe np. dla dzieci.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie dywanu bądź wezwanie firmy, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem w tym usuwaniem pleśni z dywanów, wykładzin oraz mebli tapicerowanych, gdyż istnieje ryzyko, że pleśń przeniesie się na meble bądź podłogę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *