Pielęgnacja podłóg – wykładziny dywanowe

Najważniejszą rzeczą podczas czyszczenia wykładzin jest ich regularne odkurzanie. Okresowo zaleca się również czyszczenie ich specjalistycznymi środkami chemicznymi.

 

Jeżeli na naszej wykładzinie pojawią się plamy np. z wina, czekolady, tłuszczy czy też soku, należy pamiętać o ich natychmiastowym usunięciu za pomocą środków czyszczących dostępnych na rynku,  bądź zastosowaniu domowych metod na usunięcie konkretnych plam (czytaj jak usunąć trudne plamy)

 

Plamy należy zawsze usuwać zaczynając od brzegu, kierując się ku środkowi, tak aby zabrudzenie nie zostało roztarte. Plamy, które powstały podczas wylania się cieczy, najlepiej usuwać przy pomocy bibuły bądź chłonnej szmatki, a te które już zaschły na wykładzinie, należy ostrożnie usunąć przy pomocy ostrego narzędzia.

 

W przypadku starszych, trudnych do usunięcia plam warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej.

 

Poniżej dwie metody czyszczenia wykładzin dywanowych:

 

Czyszczenie na sucho, jako czyszczenie pielęgnacyjne, polega na pokryciu specjalnym preparatem czyszczącym wybranej powierzchni. Po upłynięciu wyznaczonego czasu należy cały brud zebrać za pomocą odkurzacza.

 

Środek czyszczący zalecany do włókien naturalnych to np. aktywna piana (Dr.Shutz). Do tkanin zarówno naturalnych, jak i syntetycznych nadaję się granulat (Dr.Shutz lub Carpetlife).

 

Czyszczenie na mokro polega na zastosowaniu odkurzacza piorącego oraz specjalnie dobranego płynu, który wyczyści wykładzinę oraz zneutralizuje nieprzyjemne zapachy takie jak: nikotyna, zwierzęta domowe czy pleśń.

 

Po czyszczeniu wykładziny wybraną metodą zaleca się także jej zabezpieczenie specjalnym impregnatem (czytaj więcej o impregnacji) , którego zadaniem jest stworzenie specjalnej warstwyochronnej przed wniknięciem brudu do włókna.

 

Jak często należy czyścić wykładzinę dywanową?

 

Przede wszystkim należy ją odkurzać w miarę możliwości codziennie bądź co drugi dzień. Wszelkie pojawiające się na niej plamy powinny zostać usunięte natychmiast. Czyszczenie pielęgnacyjne zaleca się wykonywać dwa-trzy razy w roku, a profesjonalne oraz dogłębne czyszczenie i pranie co najmniej raz w roku.