Trudne plamy CZ 3.

 

22
Zielono mi…

Trawa na dziecięcym ubraniu po podwórkowej zabawie to nic dziwnego, ale zdarzyć się może, że nasz dywan lub mebel również otrzyma dawkę tego zielonego barwnika.

Co należy zrobić?

Świeżą plamę można usunąć za pomocą szarego mydła w płynie. W przypadku starszych i suchych plam zastosować ściereczkę nasączoną alkoholem. Warto też dowiedzieć się czy do danej tkaniny może być zastosowany wybielacz – użyć jeżeli tak.
Resztki po plamie z trawy świetnie usuwa amoniak. Plamy z trawy nigdy nie należy usuwać samą wodą w szczególności ciepłą.

Jak kura pazurem..

Pisałeś coś na kolanie i akurat atrament z Twojego długopisu znalazł się na ulubionej kanapie bądź wykładzinie?
Nie martw się!

Plamę z atramentu, która jest na dywanie należy posypać grubą warstwą soli kuchennej i pozostawić na ok. 30 minut. Po upłynięciu czasu dokładnie odkurzyć. Pozostałości po plamie możemy usunąć za pomocą ciepłej wody oraz mydła.
• Atrament z wykładziny zniknie za pomocą ciepłego mleka, które polewamy na plamę i zasypujemy garścią soli. Pozostawiamy na ok. godzinę i ścieramy wilgotną ściereczką.
• Wacik nasączony ciepłym alkoholem również dobrze radzi sobie z usuwaniem plam po tuszu z długopisu.

Pozostałości po Andrzejkowej nocy lub romantycznej kolacji…

Nieodpowiednio zabezpieczona paląca się świeca może pozostawić po sobie wosk, który nie zawsze będzie prosty w usunięciu.
• Jedną z najstarszych metod usunięcia wosku jest użycie żelazka oraz papieru śniadaniowego bądź ręcznika papierowego. Nagrzewamy żelazko rozpoczynając od niskiej temperatury. Papier lub ręcznik kładziemy na wierzch dywanu tak aby pokrył całą plamę wosku i przeprasuj plamę. Proces można powtórzyć z czystymi ręcznikami i odrobinę wyższą temperaturą.
• Na bezbarwny wosk, który znalazł się na naszym dywanie należy położyć kostkę lodu aby doprowadzić do jego szybszego stężenia. Pokruszyć i zdjąć. Pozostałości, które są tłuste usunąć naniesioną na białą ściereczkę (bawełnianą) benzyną.
• Kolorowy wosk tak jak bezbarwny należy potraktować lodem, ale jego pozostałości usunąć denaturatem.

Plama po zwierzaku…

Mocz kota i psa to plamy, na które narażeni są właściciele zwierząt.
Co zrobić w przypadku wystąpienia takiej plamy?

• Świeżą plamę moczu należy zebrać białym ręcznikiem kuchennym, a miejsce po plamie posypać solą, wetrzeć, zostawić do wsiąknięcia moczu w sól i odkurzyć. W razie konieczności czynność powtórzyć.
• Przykry zapach po moczu psa można usunąć za pomocą płynów do płukania jamy ustnej, które należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać plamę.
• Zapach moczu kota jest trudniejszy w usunięciu. Świeżą plamę należy posypać proszkiem do pieczenia, a po wyschnięciu odkurzyć. Starszą plamę usuwamy mieszając ze sobą ocet z wodą ( proporcje 3:1) dokładnie wycierając plamę i kolejno osuszając. Warto używać papierowych ręczników do momentu aż nie będą całkowicie suche. Dodatkowo miejsce zabrudzenia należy posypać sodą i pozostawić na kilka minut. W tym czasie przygotowujemy mieszankę z ¾ szklanki wody, odrobiny wody utlenionej oraz jednej łyżki płynu do naczyń. Gotową mieszankę nakładamy na miejsce gdzie wcześniej znajdował się mocz kota i pozostawiamy do wyschnięcia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *